Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Svařák - něco na zahřátí

Svařené víno je základním nápojem pro chladné zimní dny.

Jak ho ale správně udělat? Každý má jistě svůj zaručený recept.

Základem je vědět, že svařák je alkoholický nápoj, a jeho jméno tedy vlastně lže. Tady se totiž nic nevaří. K bodu varu dojít nesmí. Když ho začnete převařovat jak kapesníky, dostanete leda tak teplou červenou vodu.

Samozřejmě, že lze vypařený alkohol nahradit panákem rumu či jiného ostrého alkoholu, ale to už má s pravým svařákem máloco společné, spíš vyrábíme vinný punč, to v lepším případě
8svarak-crop.jpg

Základní suroviny jsou :

1,5 l červeného vína

koření - badyán, hřebíček, celá skořice

citron a pomeranč ( ten já nemusím )

cukr nebo med

Červené víno dejte do hrnce nebo ještě lépe do klasické konve na sporák a přiveďte na teplotu těsně pod bod varu. Existuje několik zaručených způsobů jak na to :

 

1) Vytvořte z deci vody a cukru nasycený vodný roztok: To znamená, že je dáte přibližně v poměru 1:1. Přiveďte k varu a přidejte hřebíček, badyán a celou skořici. Přidejte kůru z pomeranče a citronu. Z půlky citronu pak vymačkejte šťávu. Vše vařte minimálně dvě minuty. Spíš víc, aby koření pustilo chuť a vůni. Směs navíc zhoustne do sirupu. Následně vlijte připravené teplé víno, smíchejte a ohřejte do té doby, než se zase objeví na stěnách bublinky. Kdo nechce kousat hřebíčky, může je předtím vyndat.

 

2) Vymačkejte šťávu ze tří pomerančů. Přidejte proužek kůry pomeranče i citronu, asi poloviční množství cukru než v předchozím případě, malého prcka rumu, koření a svařte asi na poloviční objem. Přidejte do vína a opět ohřejte těsně pod bod varu.

 

3) Klasický svařák, který pijete asi nejčastěji, je ten, že ohřejete víno těsně pod bod varu, kde ho chvíli držíte. Už od počátku je přidané koření, cukr a kůra z citronu a pomeranče. Opět se nesmí vařit.

 

4) Poslední verzi se říká svařáková bowle nebo také Canadian wine: Ohřejte víno s kořením, do kterého ale přidáte navíc anýz a fenyklová semínka. Přidejte kávový hrneček rumu. Nakrájejte mezitím ovoce (hruška, jablko, švestky) na malé kousky, aby se vešly na lžičku. Vložte je do už teplého vína, aby se nerozvařily a nebyla z toho ovocná polívka.

Svařák může být i z bílého vína, ale tady používejte raději bílý rum. Kdo chce, může také pro změnu místo cukru použít med nebo výtažek ze stévie. Kdo má bolesti v krku, nechť přidá ještě nastrouhaný zázvor.

Motto : Kudy teče , tudy léčí a navíc hřeje když zima vládne

 

Náhledy fotografií ze složky co já vím o víně