Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Burčák

11. 2. 2016

Burčák pro naše zdraví.

Říká se, že člověk by měl každý rok vypít tolik burčáku, kolik má v těle krve, tedy zhruba 5 litrů. Pochopitelně ne najednou. Burčák je ale v každém případě výborný prostředek na pročištění organismu a také na doplnění vitamínu B. Burčák se vyrábí z hroznových odrůd jak bílých, tak i červených. Burčák je šťáva z hroznů, která se díky kvasnému procesu stává mladým vínem. Šťáva z hroznů, tedy mošt, se stane burčákem na počátku tohoto kvašení a má zhruba 1 – 7 % alkoholu

burcak_silnice.jpg

Vyrábí se pouze z tuzemských hroznů a v prodeji je v období od 1. srpna do 30. listopadu.  To znamená, že „pravý burčák“ koupený v červenci na parkovišti D1 má kvalitu asi jako …. Burčák musí neustále pracovat díky kvasinkám, které obsahuje, proto ho v láhvi nesmíme nechat dlouho utěsněný, aby láhev nebyla příliš natlakovaná. Existují dva druhy burčáku. Ten první můžeme ochutnat pouze ve vinném sklepě u vinaře, ti ho získávají jako meziprodukt při výrobě vína. Tento mok se však brzy kazí. Druhý typ burčáku je určen k prodeji a vydrží zhruba dva dny.

Jak poznáme kvalitní burčák  a co zkoumat ?

  • Barva – mléčně bílá až světle žlutá, zkalená kvasinkami. Pokud je burčák narezlý nebo dokonce průhledný, jedná se o burčák ředěný vodou. Je-li naopak hodně tmavý, pravděpodobně je ředěn jiným ovocem (hlavně jablky), případně to svědčí o oxidaci moštu.
  • Chuť – burčák má několik fází a záleží na každém konzumentovi, co mu nejvíc chutná. Pokud má burčák teprve 1 % alkoholu, je sladký a nachází se teprve na začátku kvasného procesu. Můžeme ho nechat „dojít“. Celý proces zrání burčáku lze uspíšit zahřátím moštu nebo naopak zpomalit zchlazením. Když je burčák na vrcholu a takzvaně „vaří“, nepřevažuje u něj pak ani sladkost, ani trpkost, chuť je vyrovnaná.
  • Čich – s burčákem se sice neťuká ani by se k němu nemělo vonět, ale pokud to uděláte, pak musíte u pravého burčáku cítit hrozny a kvasný buket.
  • Sluch – při přiblížení skleničky s burčákem k uchu musíme uslyšet jemné šumění.
  • Hustota – kvalitní burčák musí být už na pohled hustý, neředěný, nesmí v něm plavat zbytky hroznů ani jiné naplaveniny.

MOTTO : Burčák osvěží nebo rozběhá

 

Náhledy fotografií ze složky co já vím o víně

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář